Ścieżka dydaktyczna prowadząca na wieżę widokową.

 „W poszukiwaniu zaginionego inkluza,… szlakiem krynickich tajemnic” – nazwa, pod którą kryje się powstająca w Krynicy-Zdroju ścieżka edukacyjna.

Ścieżka edukacyjna „W poszukiwaniu zaginionego inkluza…, szlakiem krynickich tajemnic” zawiera 15 tablic i instalacji, które przybliżają zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic.

Na stanowiskach będzie można zapoznać się między innymi z ciekawymi roślinami takimi jak liczydło górskie, wawrzynek wilczełyko i dowiedzieć się gdzie żyją oraz czym pożywiają się mieszkańcy okolicznych łąk i lasów np. nadobnica alpejska czy salamandra plamista.  Popatrzymy w głąb Ziemi i dowiemy się, iż w pobliżu, w Jastrzębiku, szczelinami w skałach wędruje gaz pochodzący z bardzo głębokich sfer skorupy ziemskiej. Wydobywa się on na powierzchnię z charakterystycznym bulgotem i stanowi pomnik przyrody nieożywionej, czyli mofetę im. Profesora Henryka Świdzińskiego.

Poznamy też błękitne morze (Paratetydę), które dawniej rozciągało się na tych terenach i jego mieszkańców, żyjących kilkanaście milionów lat temu.

Spacerując w koronie drzew, zatrzymamy się w miejscach, które opowiedzą o legendarnych postaciach, które na stałe wpisały się w mitologię słowiańską. Poznamy julki, bajczychy i dowiemy się, kto według naszych przodków był odpowiedzialny za deszcz czy wiatr.

Wędrując ścieżką zajrzymy przez dziurkę od klucza do najciekawszych zabytków architektury drewnianej, czyli cerkwi szklaku krynickiego. Strudzeni, odpocząć będziemy mogli podczas poszukiwań słotwińskiego źródła, grając na wielkoformatowej grze planszowej.

Ścieżka ma również na celu pomóc ochronić pamięć o wołoskich pasterzach, którzy na przełomie XIII i XIV wieku przybyli z Bałkanów aż do Polski, a którzy pokochali piękne ziemie polskie, zaczęli je uprawiać, i dzięki którym narodziła się Łemkowszczyzna. Tradycje, obrzędy i zwyczaje Łemków stały się niezwykle ważnym elementem dziedzictwa kulturowego między innymi regionu Krynicy-Zdroju.

Poznamy też niezwykłą przygodę Jaśka, co na poszukiwanie inkluza wyruszył. Ale czym tajemniczy inkluz jest i czy go nasz bohater odnalazł powiedzieć nie możemy, bowiem odpowiedź znajdziecie tylko na ścieżce w koronie drzew w Krynicy-Zdrój.

 

Otwarcie już wkrótce!

Wędrować po ścieżce będzie można wraz z przewodnikiem.

Dla grup szkolnych przygotowane są warsztaty edukacyjne, które rozszerzać będą tematykę ścieżki i dedykowane będą poszczególnym grupom wiekowym dzieci.

Przygotowaliśmy następujące obszary tematyczne warsztatów:

Zapomniane miejsca, ludzie i historie (etnografia)

W świecie dawnych wierzeń (mitologia słowiańska)

Czy był tu wulkan? (geologia)

Detektywi przyrody (przyroda)

Nasi partnerzy

Skontaktuj się z nami

Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych Spółka z .o.o.

Cegielniana 18/30, 30-404 Kraków

NIP: 679 312 12 78